2007 yılından bu yana yaşanan krizler , savaşlar, doğal afetler ve sosyo – ekonomik sıkıntılar da yatırımcının emtialara daha çok rağbet etmesi sonucu ilk etapta altın akabinde de gümüş fiyatlarında artış meydana gelmektedir. Son zamanlarda yaşanan siyasi gerginlikler , savaşlar, iflaslar yine her zaman ki gibi yatırımcının altına yönlenmesine sebep oldu. Altın fiyatlarındaki yükselmenin ardından altına en yakın ikame olan gümüşe yönlenen yatırımcılar gümüş fiyatlarının da yükselmeye başlamasını sağladılar.

Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan’ın iflas etmek üzere olması yatırımcıların altın, gümüş gibi emtialardan uzaklaşmasına sebep olmuş ve altın ile gümüşün değer kaybetmesi ile sonuçlanmıştı. Bir kaç hafta önce gerçekleşen bu düşüşün ardından , Yunanistan’ın aradığı maddi desteği bulması ile elden çıkardıkları altını tekrar almaya başlayan yatırımcılar altın fiyatlarının yine yükselişe geçmesine sebep oldular. Altın fiyatlarında meydana gelen yükseliş direkt olarak gümüş fiyatlarına yansıdığı için gümüş fiyatlarında da önümüzdeki haftalarda yükseliş beklenmektedir.

Çeşitli sebeplerden kaynaklanan altın ve gümüş fiyatlarındaki düşüşlerin, ileri tarihlerde meydana gelecek yükselişler açısından faydalı olduğunu belirten uzmanlar 1 onsu 35,55 dolar civarında seyreden gümüşün değer kazanacağını ön görüyorlar. Söz konusu yükselişlerden en verimli şekilde faydalanabilmek için gümüşe yatırım yapılacak finansal piyasa seçimi de son derece önemlidir.